DAY 18: THE SUSHI RUN

sushi wednesdays

In my world, somehow (I truly do not know how or when) Wednesdays became “sushi run” days. This challenge has me thinking about where my habits come from. Because if I can understand myself, I can understand my habits. Then, they might be easier to break.

how did it start?

I believe having sushi once a week or once a month started back in college. This means we’re talking about a habit I established over twenty years ago! My college offered sushi at one of our campus shops, which was conveniently located near the mail boxes. That meant convenience linked with comfort made for a fast and easy dinner.

PLUS: there was a very cute cashier working in the campus store.

There’s a chance that somewhere in the back part of my brain, I associate my sushi run with pining over a cute guy! Whether or not that’s true, the habit has stuck for years.

setting new intentions

This No Buy Challenge started off with the intention of highlighting my spending habits. I thought I would cut back on buying clothes and accessories because I wasn’t enjoying it anymore. It had become a habit without a purpose. After the first week of this challenge, I quickly realized that making a difference would mean rethinking how I overspend on all kinds of things. It was too easy to conquer my clothing habit. If I wanted to make a change and see a difference, I decided I should add in the fast-food conveniences I’ve gotten used to.

learning to save

A quick trip to the grocery store today had me jonesing for my favorite sushi lunch BECAUSE IT’S WEDNESDAY. I decided to get creative. So, along with our standard groceries, I bought the following extra supplies:

  1. Nori (seaweed paper)- 10 sheets for $3.49
  2. Crab meat- small package with 10 servings for $2.99 (it was on sale!)
  3. Cucumbers- $1.00
  4. Avocado- $1.50
  5. Rice- I had this at home, but I’ll estimate the amount I used at $1

A typical California roll costs $7.99 or more, depending on what’s inside. Having to buy all the supplies for my one roll actually meant I’d have enough for 10. So, I made 5 rolls and stuck them into the fridge for the kids to enjoy as a snack at the end of their school day.

I can still make another 5 rolls, so that’s supplies for 10 for under $10!

AND, they tasted pretty darn good. Our middle son rated me at an 8/10, but I think he was grading more so on aesthetic than taste. (Gotta love the kid’s honesty, right?)

how does it feel?

For me, everything comes down to feelings. (My zodiac sign is cancer! Can you blame me?) When I think about the cost difference and the purchase itself versus the act of hand-making sushi rolls for the kids, I have to admit that making feels better than buying.

I realize this may not be the case for everything, because I can’t make everything. But today’s little experiment helped me step outside my comfort zone and make something pretty fantastic. I’ll call it a win.

How was your Day 18? Share the experience here! I’d love to know how the process is going for you.

Namaste, every day!

NoBuyChallenge #IntentionalLiving #MinimalistMom #MindfulSpending #ConsciousConsumer #SimplifyYourLife #AntiConsumerism #LessIsMore #MindfulLiving #MinimalistLifestyle #ShopWithPurpose #BuyLessLiveMore #SustainableChoices #DeclutterYourLife #LiveIntentionally #NoBuyYear #FrugalAndFree #MinimalMomLife #SpendWithIntention #FinancialFreedomJourney #MinimalismForMoms #BreakTheHabit #IntentionalShopping #SimpleAndSlow #NoBuyMonth

Leave a comment